2026. 06. 09.

június 3-10. Emelt szintű szóbeli érettségik
június 15. – július 1. Középszintű szóbeli érettségik

Szabad Vonalzó

A Tanítanék Mozgalom hírfelülete

június 3-10. Emelt szintű szóbeli érettségik
június 15. – július 1. Középszintű szóbeli érettségik

2025. 10. 06.

Nagy kockásinges találkozó – Törley Kata és Pilz Olivér beszéde (2022. március 19.)

szavon

A határozatlan idejű sztrájk első hétvégéjén a PDSZ „Nagy kockásinges találkozóra” hívta a Kossuth térre „a sztrájkoló tanárokat, támogatóikat, a szülőket, a diákokat és mindenkit, akinek érdeke egy sikeres, boldog, képzett, önálló gondolkodásra képes ország.”

A „találkozón” elmondott beszédünk szövege:

Olivér: „Nem mondhatom el senkinek,
Elmondom hát mindenkinek.” 

„Próbáltam súgni, szájon és fülön,
Mindnyájatoknak, egyenként, külön.”
 …
„Mert félig már ki is bukott, tudom
De mindig megrekedt a féluton.”
 … 
„Nem mondhatom el senkinek,
Elmondom hát mindenkinek.”

Igen, mi, pedagógusok, iskolák, szakmai- és szakszervezetek egyenként és külön az elmúlt években minden jogszerű lehetőséget kihasználva jeleztük a döntéshozóknak és a társadalomnak, hogy Magyarországon az oktatás állapota válságos. Mérésekre is hivatkozhatunk, de valójában tudja ezt mindenki, akinek iskoláskorú gyereke, unokája van, vagy az oktatásban dolgozik ő maga vagy hozzátartozója. Akik azzal vádolnak most minket, hogy csak a pénzünkért lázongunk, hol voltak az elmúlt években? Bedugták a fejüket a kormánypropaganda homokjába?

Kata: A jelenleg regnáló hatalmasoknak 12 évük lett volna arra, hogy javítsanak a helyzeten: a gyerekek túlterheltségén, a korszerűtlen és irdatlan mennyiségű tananyagon, az épületek, oktatási eszközök fizikai állapotán, és a tanári pálya presztízsén.
De sikerült?
Előre mentünk?
Nem hátra?
Mostanra ráadásul odáig jutottunk, hogy a pedagógusok „évről évre példátlanul emelkedő” bére – nem csak nemzetközi összehasonlításban, de más hazai diplomások béréhez mérten is – olyan szintre került, hogy – figyelembe véve a jelenlegi, Európai szinten is kimagaslóan teljesítő magyar inflációt – már a pedagógusok megélhetését veszélyezteti. Nem csoda, hogy egyre nagyobb a tanárhiány: egyre többen kénytelenek elhagyni a pályát, és utánpótlás sincs, mert sem anyagilag sem erkölcsileg nem vonzó a pálya.

Olivér: Márpedig, ahogy gyerekek nélkül, úgy pedagógusok nélkül sincs iskola! Nemhogy minőségi oktatás, de még rossz oktatás, gyerekfelügyelet sincs!

Kata: Aki ma nem áll a pedagógusok mellé és nem harcol velünk a jobb oktatásért, az jobb, ha sürgősen felkészül arra, hogy tanárok hiányában hamarosan neki kell elmagyaráznia a gyerekének mindent, ami az iskola feladata lenne! Ugye megy: harmincéves háború, cosinus-tétel, Ady lírája, kovalens kötés, atommag-fizika, angol, német, francia…

Ha nem lesz azonnali változás, akkor arra a kérdésre, hogy holnap ki fog tanítani, a válasz az, hogy: TE!

Olivér: Persze az utóbbi napokban a kormány már elkezdte szokásos ígérgetéseit – de már megint csak a pénzre gondol! (Mint Móricka – mindenről ugyanaz jut eszükbe: PÉNZ!) Mintha egyébként minden szuper lenne oktatásügyben! De még a távoli jövőre beígért 30%-ról se legyenek illúzióink. Ismerjük már a kormány béremeléseit: majd a már meglévő 2×10% pótlékot beépítik a bérbe, s kapunk még 10%-ot. De ennek is ára lesz, mint eddig minden béremelésüknek: kivezetnek a közalkalmazotti státuszból, nem lesz tehercsökkentés, tananyagnormalizálás… Mert, ha pénzt kapsz, akkor aztán KUSS LEGYEN! – De ne adjunk ötleteket…

Egyébként van járvány vagy nincs járvány? Mert a kormány, úgy tűnik, szinte minden járványügyi intézkedést visszavont, kivéve, hogy a tanárok hogyan sztrájkolhatnak veszélyhelyzetben. Mintha a koronavírus elleni legjobb védekezés a szakszerűen megtartott tanóra lenne!

„Nem mondhatom el senkinek,
Elmondom hát mindenkinek.” 

Azért is vagyunk itt, hogy kihangosítsuk: az elmúlt hetekben rengeteg iskola több ezer tanára vett részt polgári engedetlenségben, mert a kormány a rendeletével és mellette a fenyegetőzéseivel láthatatlanná akarta tenni a sztrájkot. A magukért, emberi és szakmai méltóságukért és tanítványaikért kiálló tanárok, óvodapedagógusok, oktatók, rendszergazdák, könyvtárosok, iskolatitkárok, pszichológusok, fejlesztő pedagógusok szintén elmondták mindenkinek egyenként és külön, hogy mit gondolnak a hivatásukról, a jogaikról, de csak fenyegetést, lesajnálást, zsarolást kaptak a süket fensőbbségtől.

Kata: Elmondjuk hát mindenkinek: a gyerekekért álltak ki mind. Azért, hogy méltó körülmények között dolgozó autonóm értelmiségiként megadhassák mindazt a tanítványaiknak, ami nekik jár! Azért, hogy kikiáltsák a világba: a gyerek nem darabáru, nem közjószág, hanem egyén. Ahogy a tanár is az, s nem feladatvégrehajtó robot…

„Nem mondhatom el senkinek,
Elmondom hát mindenkinek.” 

Azért is itt vagyunk, hogy azok nevében szóljunk, akik nincsenek itt a parlament előtt, nem engedetlenkedhetnek, nem sztrájkolhatnak, mert sosem kerülnek színpadra, mert gyenge a hangjuk. A rossz, esélykiegyenlítésre képtelen iskolarendszer legnagyobb vesztesei ők: a tanulási nehézségekkel küzdő, a fogyatékkal élő, a szegénységben élő, a roma, a menekült gyerekek. Akikre ebben a nagy zúzdában pláne nem jut elegendő figyelem, holott nekik is ugyanaz jár: a számukra megfelelő legjobb oktatás!

Olivér: Szóval miért is nem engedi a kormány a rendes pedagógussztrájkot? Hiszen nem keletkezne őrületes gazdasági kár (sőt, egy napi bérünket megspórolnák – abból a „röhejesből”)!

Kata: Azért nem, mert saját kudarcával kellene szembesülnie – és olyan ugye nem létezik, nem létezhet! 12 év alatt volt egyetlen hibás döntésük? Egyetlen bocsánatkérésük?

Pedig a tanárok közül is arra néznek fel a gyerekek, akik, ha hibáznak, képesek azt belátni!

Olivér: Ráadásul, úgy tűnik, mást akar az oktatástól a hatalom, s más lenne az ország érdeke. A kormány nem akar kiművelt, kritikusan gondolkodó emberfőket. Elég neki az olyan emberfő, aki az F-betűs szavak után képes X-et rakni a szavazólapon…

Kata: Nem mondhatjuk el senkinek? Elmondjuk hát mindenkinek, hogy nem csak ránk vonatkozik a „pofa be”! Szülőre, diákra, mindenkire. Csak az lehet a jó, ahogy ők fent kitalálták, ellenvéleménynek helye nincs. Ha igen, akkor azt csakis olyan mondhatja, aki ellenség: sorosista, gyurcsányista, ballib, migránssimogató, idegenszívű, borostás, veszélyes, nemváltó, kockásinges…

Így megyünk előre… Nem hátra? Vissza az ötvenes évekbe?

Olivér: Nem erre van előre! Nem erre van előre!…

Kata: „Elmondanám, az út hová vezet,
segítsetek hát, nyujtsatok kezet.”

Kérjük, hogy maradjatok szolidárisak velünk, azaz az oktatás ügyével, a gyerekeinkkel!

Olivér: Mert az oktatás ügye mindannyiunk ügye, gyermekeink és országunk jövője a tét! Békét az oktatásba, békét a világba!

Videóösszefoglaló (a tanítanékos beszéd részlete 16:43-tól): https://www.youtube.com/watch?v=9B_FdnRdc6o

A tüntetésen pedagógusok előadásában, videoklip bejátszáson hangzott el az oktatási megmozdulások azóta emblematikussá vált dala, a Mi vagyunk a grund (Dés László – Geszti Péter): https://www.facebook.com/pedagogusok.d.szakszervezete/videos/652059619199488

B. Molnár Béla képösszeállítása: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=b.molnar.bela&set=a.4895250610552460

Részletes sajtóbeszámolók az eseményről:
https://24.hu/belfold/2022/03/19/tanar-tuntetes-kockasinges-talalkozo-oktatas-elo/
https://merce.hu/2022/03/19/nagy-kockasinges-talalkozoval-tuntetnek-a-pedagogusok-a-kossuth-teren-percrol-percre/

Segíts, hogy eljussunk hozzád​

– oktatási hírek mellébeszélés nélkül! Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le semmiről:

Feliratkozom!