Ahogy arról már beszámoltunk, Fazekas Csaba, a Kölcsey Gimnázium igazgatójának újrapályázását elutasították. A „bűne” az volt, hogy nem akadályozta meg kollégái polgári engedetlenség formájában történő véleménynyilvánítását, majd a per során igazat mondott…

***
A kölcseysek pere nehezen haladt, ahogy ez a Magyar Helsinki Bizottság augusztus 27-i bejegyzésében is olvasható:
Harmadszor is halasztják a tárgyalást a Kölcsey-perben, új bíró lesz
Tájékoztatjuk a megannyi érdeklődőt, hogy az augusztus 29-ére halasztott tárgyalás ismét elmarad a Kölcsey Ferenc Gimnáziumtól azonnali hatállyal elbocsátott tanárok munkaügyi perében. Ez már a harmadik időpont ugyanerre a tárgyalásra, mert kétszer korábban is halasztotta a bíróság a tárgyalást, először a június 13-ára tűzött tárgyalást július 4-ére, majd azt augusztus 29-ére. Indokolást egyik halasztó végzés sem tartalmazott, így erről mi sem tudunk most semmilyen tájékoztatást adni.
Telefonos érdeklődésre a jogi képviselővel annyit közölt a bíróság, hogy új bíró fog eljárni az ügyben, és ennek alapján ítéletet is ő fog hozni a Magyar Helsinki Bizottság ügyfeleinek perében.
***
S ahogy a jogi procedúra, úgy a történtek feldolgozása sem volt egyszerű és gyors folyamat. Két év és egy nappal a kirúgásáról szóló levél kézhezvétele után (azaz 2024. október 6-án) Törley Katához a következő levél jutott el:

Ahogy egy kommentelő írta: „Ez sokkal több egy kitüntetésnél.”
***
Végre október 11-én sor került a következő tárgalási napra – amely előtt, szokás szerint, ismét tartottunk szolidaritási gyűlést. De az ítélethirdetést megint elhalasztották.
A kirúgott tanárok ügyének önmagán túlmutató jelentősége van. „Nem pusztán munkajogi, hanem a szabadságjogokról szóló vita az, amelynek mindannyian tanúi, az al- és felperesek – ha tetszik az állam és bizonyos polgárai – pedig a részesei lettek.” – áll Tóth Balázs, a kölcseys tanárokat képviselő Magyar Helsinki Bizottság ügyvédjének perbeszédében, mely teljes terjedelmében itt olvasható.
***

2 év után a Fővárosi Törvényszék 2024. november 8-án első fokon kimondta: a Belső-Pesti Tankerületi Központnak végkielégítést és perköltséget kell fizetnie a kirúgott kölcseys tanároknak. Az ítélet szerint a polgári engedetlenségben részt vevő tanárok kirúgása aránytalan volt. A bíróság több pontban a tanárok igazát ismerte el.
A bíró hangsúlyozta, hogy a tanárok nem öncélúan vagy lustaságból nem dolgoztak, hanem az alaptörvényben biztosított jogukkal éltek a szólásszabadságért és a jobb oktatásért!
***
Az ítélettel kapcsolatban a Kölcsey volt igazgatója is megszólalt a Facebookon:
„Írtam egy nyílt levelet, de csak itt teszem közzé, mert vegyes érzéseim vannak. A bábfigurát kell-e elővennünk, ha nem tetszik az előadás, vagy inkább a bábjátékost? Természetesen: a bábjátékost. Esetünkben azonban a bábfigura törvényszéki jegyzőkönyvbe üzente az ügyvédjével, hogy helytelenül idéztem gondolatait, amikor olyasmit mondott, hogy ő felső utasításra cselekedett. (Szó szerint azt mondta: „Én csak végrehajtó vagyok.”) Figyelembe véve ezt a tiltakozását, a nyílt levelet tehát neki írtam meg.”
Nyílt levél a Belső-Pesti Tankerületi Központ szakmai vezetőjének
Tisztelt Szakmai Vezető Asszony!
Mint bizonyára értesült róla, a Fővárosi Törvényszék pénteken első fokon ítéletet hirdetett az Ön által 2022-ben rendkívüli felmentéssel eltávolított kölcseys pedagógusok ügyében.
A bírói ítélet szerint Ön aránytalanul súlyos büntetésben részesítette őket. Én erről ugyanígy gondolkodom. Figyelmeztettem volna Önt erre már a kegyetlen intézkedése előtt, ha megkérdezett volna. Munkaköri feladata volt velem egyeztetni, mégsem tette meg.
Kérem, most ne arra gondoljon, hogy ez még nem jogerős ítélet, hanem arra, hogy akármi lesz is a folytatás, az beigazolódott, hogy az akkori intézkedéseinek az Ön által vélt megkérdőjelezhetetlen jogossága nem egyértelmű. Többek között azért nem, mert sok mindent elmulasztott megtenni, és így tájékozódás és mérlegelés nélkül írta alá azokat a rettenetes papírokat.
Kérem, most viszont ne mulasszon el valami nagyon fontosat. Kérjen elnézést a Kölcsey Gimnázium diákjaitól és szüleiktől, kérjen elnézést az iskola dolgozóitól! Visszaforgatni az időt nem tudjuk, a történtek meg nem változtathatók. De legalább mondja ki Ön is, hogy tisztában van már vele, hogy mekkora kárt okozott gimnáziumunknak! Mondja ki végre, hogy belátja ezt!
Ön pontosan tudja, hogy a történet az öt tanár kirúgásával nem ért véget. Többen – csalódottságukban – maguk hagyták el a pályát. Az én igazgatói pályázatom 2024 tavaszán nem kapott támogatást. Szeptember 30. afféle gyásznap lett a Kölcseyben: a diákok tavaly is, idén is megemlékeztek az őket ért veszteségről.
Szakítson most kellő időt a törvényszéki ítélet alapos elolvasására, gondolja végig a benne foglaltakat. Gondolja át, hogy hiteles szakmai vezetője tud-e lenni a továbbiakban a tankerületünknek. Kérem, tegyen valamit! Ez most fontos pillanat. Ne mulassza el!
Budapest, 2024. november 10.
Üdvözlettel:
Fazekas Csaba
a Budapest VI. Kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium volt igazgatója
***
November 13-án Törley Kata ezt írta:
„Hadd meséljem el, milyen felemelő meglepetésben volt részem november 8-án reggel, az elsőfokú perünk utolsó felvonásában. Képzeld el a helyzetünket: ott állunk a tárgyalóteremben öten kirúgott tanárok, és izgulunk, hogy mi fog történni, milyen ítéletet fog kihirdetni a bíró.
Azt persze végig tudtuk, hogy a tiltakozások során helyesen cselekedtünk, és hogy a kirúgatásunk igazságtalan volt. Bíztunk abban, hogy kimondatik az igazunk, de arra nem számítottunk, hogy milyen indoklással ad nekünk igazat egy bíró 2024 Magyarországán.
Az egyik legfőbb szempont ugyanis, amit a bíróság figyelembe vett, az annak a több tucat tanárnak a nyilatkozata volt, akik névvel és arccal vállalták a polgári engedetlenségi mozgalomban való részvételüket.
Ezek a bátor pedagógusok a kirúgatásunk után nyilatkozatot adtak nekünk és a bíróságnak arról, hogy ők is részt vettek polgári engedetlenségben, mégsem rúgták ki őket. Mindez pedig bizonyította, hogy a kirúgások csupán a hatalom bosszúját és a “példastatuálást”, a megfélemlítést szolgálták, jogszerű alapjuk nem volt.
A szolidaritás működött. Azok miatt a tanárok miatt tudtuk megnyerni a pert, akik kiálltak értünk és nyíltan felvállalták az ügyünket. Nem tudom elég hangosan elmondani, hogy mennyire hálás vagyok nekik: nem csak azért, mert segítettek, hanem mert reményt adtak nekem is.
Van még Magyarországon szolidaritás és bátorság. S a kiállásnak, a szolidaritásnak van eredménye, hatása a személyes és társadalmi életünk alakulására. Ez pedig azt jelenti, hogy van még reményünk arra, hogy a gyermekeink egy boldogabb országban élhetnek.”

***
2025 februárjában megújult médiafelületünk, a Szabad Vonalzó legelső írásainak egyike is az elsőfokú bírósági eljárásról1 szólt:
***
- Másodfokon és a Kúrián a pert elvesztették a kölcseysek, de folytatják, nem adják fel, igazukért elmennek a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságáig ↩︎


