2026. 06. 18.

AKÁCIÓ!
június 19. Utolsó tanítási nap
június 25-26. Beiratkozás a középiskolákba
június 15.-július 1. Középszintű szóbeli érettségik

Szabad Vonalzó

A Tanítanék Mozgalom hírfelülete

AKÁCIÓ!
június 19. Utolsó tanítási nap
június 25-26. Beiratkozás a középiskolákba
június 15.-július 1. Középszintű szóbeli érettségik

2026. 03. 19.

A tanárperek 2025-ben is folytatódtak

szavon

Előzmények

2022 őszén 15 tanárt bocsájtottak el polgári engedetlenségben való részvétel miatt. A kormány ellehetetlenítette, láthatatlanná, érdekérvényesítésre alkalmatlanná tette a pedagógusok sztrájkját, ugyanakkor a tanárok valamilyen erőteljes formában ki akarták nyilvánítani véleményüket az oktatási rendszer súlyos állapotával kapcsolatban, ezért kezdtek végső lehetőségként polgári engedetlenségbe.
A kirúgásokról ezekben a cikkekben találhatók részletek:
§ A kölcseys tanárok kirúgása – újabb olaj a tűzre (2022. 09. 29. – 10. 05.)
§ Még nyolc kirúgott tanár – még két tüntetés (2022. november 30. – december 3.)
§ Adventi naptár – polgári engedetlenséggel, ülősztrájkkal, tüntetéssel, parlamenti akcióval, pólóárveréssel… miniszteri eligazítással és újabb kirúgásokkal (2022 decembere)

A Kölcsey, az Eötvös, a Karinthy és a Vörösmarty Gimnázium tanárai perre mentek igazukért.
A bírósági eljárások korábbi eseményei itt olvashatók:
§ Kezdődő tanárperek, nemzeti ünnep… és újra sztrájk (2023. március)
§ A 2023/2024. tanév II. félévének hullámhegyei és -völgyei – Tanítanék a választási kampányon túl
§ A szolidaritás működik! – elsőfokú ítélet a kirúgott kölcseys tanárok ügyében (2024. november 8.)
§ A per: tanárok, bírák, jog és igazság – kettős interjú Törley Katával és Tóth Balázzsal

2025 történései

február 5.

Ezen a napon került sor az ítélethirdetésre Kapin Lilla és Törökné Pethő Erzsébet a Belső-pesti Tankerület ellen indított perében. Az ülés előttre szolidaritási gyűlést hirdettünk kollégáink támogatására.

A döntés szerint sajnos a pedagógusok első fokon elvesztették a pert. Bár tiszteletben tartottuk az ítéletet, nem éreztük azt igazságosnak.
Egy valóban igazságos jogrendszerben ugyanis nem érhetné hátrány azokat, akik a diákjaikért, a jövő generációért állnak ki. Hiszünk benne, hogy az oktatás érték, és akik ennek érdekében felemelik a hangjukat, azok nem büntetést, hanem elismerést érdemelnek. Barátaink és örökre kollégáink, Kapin Lilla és Törökné Pethő Erzsébet felemelték a hangjukat egy jobb oktatási rendszerért – nem saját érdekükben, hanem a gyerekeinkért, a közös jövőnkért.

Még 2024 novemberében a kölcseysek viszont nyertek első fokon. Arról, hogy Miért döntenek a bíróságok másképpen az ugyanolyan tanárperekben? meg is jelent egy írás itt, a Szabad Vonalzón.

március 17.

Hazugságok következmények nélkül?
Vizsgálatot és felelősségre vonást követelünk!


A tankerületi vezető Rábel Krisztina nem mondott igazat? A kirúgott karinthy-s tanárok diákjainak szülei állítják: igenis elmaradtak órák a rendkívüli kirúgások miatt – ellentétben azzal, amit a tankerületi igazgató a tárgyaláson nyilatkozott.
Ha bebizonyosodik, hogy hazudott, az büntetéshez és perújításhoz vezethet a kirúgott tanárok ügyében.


Felszólítjuk a Belügyminisztériumot, hogy azonnal vizsgálják ki:
Pontosan hány tanóra maradt el a kirúgások miatt?

Valljanak színt, mekkora kárt okozott ez a gyerekeknek?

Támogatjuk a feljelentést, követeljük az igazság feltárását!
Mert aki árt a gyerekeknek és rombolja az oktatást, annak felelősséget kell vállalnia!

május 29.

Ítéletet hozott a Fővárosi Ítélőtábla a kirúgott kölcseys tanárok ügyében. Négy tanár így nemhogy kártérítést nem kapott, de többmilliós perköltséget kellett fizetniük. Ennek megtérítésére gyűjtést indítottunk.

Boldog november, szomorú május
2022. szeptember legvégén a Belső-Pesti Tankerület öt tanárt bocsátott el azonnali hatállyal, mivel az oktatás lesújtó állapota ellen polgári engedetlenség keretében tiltakoztak, tiltakoztunk. A tanítványainkért, a sztrájkjogunkért, jobb munkakörülményekért, s a szakmai és emberi méltóságunkért álltunk ki sokakkal együtt. Egyik legfontosabb alapjogunkkal, a véleménynyilvánítás szabadságával éltünk formabontó módon, miután az összes addigi kereteken belüli próbálkozásunk süket fülekre talált a hatalom részéről.
2024. novemberében az elsőfokon eljáró bíróság nekünk adott igazat, s kimondta, hogy az ellenünk alkalmazatt legsúlyosabb munkajogi szakció aránytalan, diszkriminatív és igazságtalan volt.
A másodfokon eljáró bíróság 2025. májusában négyünk esetében megváltoztatta az elsőfokú döntést. Csupán Ocskó Emese esetében fogadták el az elsőfokú ítéletet, mivel ő – bár titokban – de bizonyíthatóan megtartotta valamennyi óráját.
Négyen azonban most vesztettünk.
A másodfokon eljáró bírói tanács szerint a legapróbb mulasztásra is lehet jogos válasz az azonnali felmondás. Nem számítanak a végigtanított évtizedek, nem számít, hogy milyen minőségben dolgoztunk azelőtt, nem számít, hogy az elbocsátásunk milyen terhet rótt az iskolánkra, a kollégáinkra, nem számít, hogy milyen károkat okozott ez az intézkedés tanítványainknak.
Másodfokon nem számított az sem, hogy miért és milyen helyzetben álltunk ki, s hogy ezzel mit tanítottunk – nem középiskolás fokon – a fiataloknak, s egy egész országnak.
A bíróság döntését tiszteletben tartjuk, de nem fogadjuk el, ezért megyünk tovább a Kúriára ügyvédeinkkel, Tóth Balázzsal és Paragh Györgyivel, a Magyar Helsinki Bizottság segítségével.
A befizetendő többmilliós perköltségre a Tanítanék Mozgalom indít gyűjtést.
Mindenkinek köszönjük az eddigi figyelmet, támogatást és szolidaritást!
Az ügyünk nem szűnt meg, van miért folytatnunk!
Hát kalandra fel!
Törley Kata, Sallai Katalin, Molnár Barbara, Ocskó Emese, Palya Tamás (a Kölcsey kirúgott tanárai)

május 30.

Kevesebb mint 24 óra alatt összegyűlt a kirúgott tanárok perköltsége!

Sőt! Egyik napról a másikra több mint 10 millió forint adomány érkezett a kirúgott tanárok támogatására. Működött a szolidaritás, ahogy működött 2022-ben a polgári engedetlenségi mozgalomban, a szolidaritási gyűléseken, az ülősztrájkokon, a tüntetéseken. Ez a szolidaritás a mozgalmunk igazi hajtóereje!
A perköltségen felüli összeget a további kiállások szervezésére, az oktatásügy képviseletére és a küzdelem során a hatalom által meghurcoltak támogatására fordítottuk/fordítjuk.
A Tanítanékkal azért dolgozunk, hogy minden magyar gyerek megkapja a neki járó magas színvonalú oktatást.

A kölcseys tanárok a Kúrián folytatták a küzdelmet azért, hogy a bíróság is mondja ki: igazságtalan volt a kirúgatásuk, túl messzire ment a hatalom!

június 1.

Közben a közösségi médiában Magyar Péter a TISZA Párt nevében felajánlást tett, hogy kifizetnék a kölcseysek perköltségét. Mivel az öszeg mikroadományokból addigra összegyűlt, ezért a kirúgott tanárok az alábbi kéréssel fordultak az ajánlattevőkhöz:

Köszönjük Magyar Péternek és a TISZA Párt közösségének a szolidaritást, a kiállást és azt a nagylelkű felajánlást, hogy a Ludas Matyi Alapból fedeznék a másodfokú ítélet után ránk terhelt perköltséget!
A Tanítanék Mozgalom május 29-i felhívására válaszul több mint 1300 ember nyújtott segítséget, és a teljes összeg – sőt, több is – 24 órán belül összegyűlt. Ez óriási és szívmelengető visszaigazolása annak, hogy az ügyünk nem csak rólunk szól, hanem sokak közös kiállása a jobb oktatásért, a gyerekeinkért és a nemzet jövőjéért.
Ezért arra kérjük Magyar Pétert, hogy a felajánlott összeget a Tanítanék Mozgalomnak juttassa el, ezzel támogatva azt a civil közösséget, amely egy évtizede következetesen dolgozik az igazságos és modern közoktatásért.
A Tanítanék rendszerváltásért küzd az oktatásban: hogy minden magyar gyerek igazságos, modern és egyenlő esélyeket biztosító iskolában tanulhasson. A mozgalom célja egy olyan rendszer, ahol minden gyerek valódi lehetőséget kap a fejlődésre, függetlenül a lakóhelyétől, családi hátterétől vagy iskolájától. A Tanítanék mindazokat képviseli, akik ilyen változást szeretnének az oktatásban, ezért nyitott a közös gondolkodásra és minden olyan együttműködésre a TISZA Párttal is, amely az oktatás ügyét előreviszi.
Köszönjük mindenkinek, aki velünk van ebben a küzdelemben!
Törley Kata, Sallai Katalin, Molnár Barbara, Ocskó Emese, Palya Tamás (a Kölcseyből kirúgott tanárok)

A kérésre reakció nem érkezett…

június 1. Pedagógusnap

Rendhagyó módon „ünnepeltünk”: arra kértük az öt kirúgott kölcseys tanárt, hogy meséljenek, hogy vannak, merre sodorta őket az élet azóta, szeretnének-e visszatérni a tanításhoz?

„Tisztelt Nagylelkű Adományozók! Legmerészebb álmomban sem gondoltam volna, hogy ilyen gyors segítséget kapunk önöktől. Rendkívül hálás vagyok, hogy az önök segítségével folytathatjuk a küzdelmet. Én személy szerint tanárként a jövőmet csak a Kölcseyben tudom elképzelni, ezért is távolodtam el a tanítástól, és teljesen más területen dolgozom, de itt is emberekkel foglalkozom. Kölcseys diák voltam, ott kezdtem el tanítani, más munkahelyem nem volt a 13 év alatt, egészen a kirúgásunkig. Azóta is rendkívül hiányoznak a diákok, a kollégák, az iskolai légkör. Ha egyszer visszamehetek tanítani, azt csakis a Kölcseyben teszem. Így gondoltam 2022-ben és most is. Remélem, hamarosan eljön ez az idő, és már egy olyan oktatási rendszerbe térhetek vissza, ahol megtapasztalhatjuk, hogy amiért harcoltunk és kiálltunk, az megvalósult! Az önök segítségével közelebb kerültem ehhez az álmomhoz. Hálásan köszönöm!”
Molnár Barbara

„Mit is írhatnék így pedagógus napon… Hogy hiányzik, hogy minden napom pedagógus nap legyen? Hogy hiányoznak a tanítványaimmal töltött érzelemmel teli órák, napok, hetek, félévek, évek? Sok minden nem hiányzik, persze. Örülök, hogy nem kell osztályoznom, adminisztrálnom. És van még sok minden. Jelenleg a Tanítanék Mozgalom munkájában veszek részt, és dolgozom még két olyan civil szervezetnél, ahol a roma-cigány gyerekek és fiatalok esélyegyenlőségét próbáljuk elősegíteni. Hasznosnak érzem magam ezen a területen, hiszen rendkívül fontos mindaz, amit a Romaversitas Alapítványnál és az Együttnevelés Szövetségben teszünk. Mindhárom helyen csodálatos emberekkel dolgozhatom együtt, igazán jó célokért. A tanórák hangulatát, a kollégáimmal való kreatív műhelyként történő együttműködést azonban semmi nem pótolhatja. Nem tudom, mindez visszahozható-e. De tudom, hogy vannak még pedagógusok óvodákban, iskolákban, középiskolákban, akik hasonló lelkesedéssel és nyitottsággal vannak jelen a mai napig, mint ahogy én szerettem dolgozni tanárként. Ismerősként és ismeretlenül is ölelem őket, az egyik legfelemelőbb hivatás képviselőit! Szép napot és szép napokat mindannyiótoknak! És köszönöm az elmúlt napok szolidaritását!
Szeretettel,
Kata”

„Tisztelt Ismeretlen Adományozók! Először a magam nevében is szeretnék köszönetet mondani Önöknek azért, hogy ilyen gyors segítséget nyújtottak nekünk, hogy kiálltak értünk. Sokan azt gondolják, napjainkban az emberi/társadalmi szolidaritának kevés látható jele van. Személyes sorsom alakulása ennek épp az ellenkezőjét bizonyítja. 2022 októbere óta folyamatosan tapasztalom az együttérzést, a szolidaritást, a segíteni akarást, a nagylelkűséget, az emberi nemességet. Szabó Magda írja Születésnap című regényében: „Rengeteg jóindulat van az emberekben, segíteni vágyás, s ha valami rendkívüli esemény történik, rögtön felszínre tör. Az emberek jók.”
Sallai Katalin

„Ha kérdezték, általában azt mondtam: hogy jól vagyok. Ez azért nem mindig volt igaz. De most már tényleg rendben van az életem. Egyéni vállalkozóként magántanításból élek és erre akkora igény van, hogy már a következő tanévre is beteltem. Ez részben szomorú, mert ha lenne egy normális oktatási rendszer, akkor nem lenne szükség magántanárokra. De mivel hiányzik az iskolai légkör, óraadóként tanítok most is és a következő tanévben magániskolában. Nagy erőt ad ez a hatalmas mértékű szolidaritás, amit megtapasztalunk.”
Palya Tamás

„Szívet melengető és felemelő érzés, hogy tegnapelőtt mindössze pár óra alatt összejött a perköltség (amire most négy tanártársamnak volt szüksége, de még jelen pillanatban nem biztos, hogy a Kúrián nem lesz-e az én ügyemben is felülvizsgálat). Csodálatos érzés, hogy volt és, ahogy Kata írta „van miért küzdenünk”! Bár viszonozni nehéz egy ekkora ajándékot, de talán bátorítóan hat, ha megüzenem, hogy: Jól vagyok. Azt hiszem sokat segített nekem az első két kihagyott tanév abban, hogy rendbetegyem a közoktatáshoz való viszonyomat és megéljem az események rám gyakorolt hatását. Már tavaly nyár óta tudom, hogy vissza fogok menni. Sajnos anyagi helyzetünk még mindig nem engedi meg, hogy ezt teljes állásban tegyem meg, de igyekszem. Eddig még nem volt olyan „bátor” tankerület, amelyik elfogadta volna a jelentkezésem, pedig jogi akadálya eddig se volt annak, hogy visszavegyenek, de türelmes vagyok. Addig is töltekezem, erősödöm tovább és remélem hamarosan JÖVÖK.”
Ocskó Emese

Törökné Pethő Erzsébet egy riportsorozatot is készített kirúgott kollégáival: Mi lett velük azóta? – tanártörténetek a kirúgások után három évvel

július 29.

Győzelem a bíróságon: Kapin Lilla és Törökné Pethő Erzsébet másodfokon nyertek a tankerülettel szemben, mely megállapította, hogy jogellenes volt a kirúgásuk, miután polgári engedetlenségben vettek részt 2022-ben. A bíróság azt is kimondta, hogy munkabeszüntetésük egy erkölcsi kiállás volt, őket őszinte, jobbító motívum vezérelte, céljuk az oktatás és a tanulók helyzetének javítása volt. Ez volt, ami cselekvésre indította őket.

szeptember 2.

A Kúria október 1-jére tűzte ki a kölcseysek perének időpontját. A kérdés az lesz, hogy a Kúria szerint elfogadható-e, hogy valakit a véleménye miatt rúgjanak ki a tanári állásából?
Törley Kata ennek apropóján adott riportot:

szeptember 30.

Tüntetés a Kölcsey Gimnázium előtt a 3 éve történt kirúgásokra emlékezve.
A méltó bérekért, a sztrájkjogért és a közoktatás megújításáért szavukat felemelő tanárok kirúgása máig jelképe annak, hogy Magyarországon milyen következményekkel járhat a kiállás.
Ezért azóta is minden évben tüntetés van ezen a napon az iskola előtt, hogy együtt mutassuk meg, nem lehet elhallgattatni azokat, akik az oktatásért állnak ki!

október 1.

Törley Kata, Sallai Katalin, Molnár Barbara és Palya Tamás munkaügyi pere a Kúrián folytatódott. A reggel most is szolidaritási gyűléssel kezdődött.

A Kúria elutasította a tanárok kérelmét.
Sajtóbeszámoló erről: https://telex.hu/belfold/2025/10/01/kolcsey-ferenc-gimnazium-kirugott-tanarok-kuria

„Szinte napra pontosan 3 éve kezdődött annak az 5 tanárnak a kálváriája, akiket a Kölcsey Gimnáziumból rúgtak ki, mert polgári engedetlenséget folytattak. Azóta zajlik a per a tankerülettel szemben.
De ez a per valójában sosem a munkajogról szólt. Ez egy alapjogi, emberi jogi ügy.
Alapjogi, mert a tanárok a véleménynyilvánítás jogával éltek, amikor polgári engedetlenségbe kezdtek, miután a hatalom évek óta nem volt hajlandó érdemben szóba állni velük.
Alapjogi, mert a sztrájkjog indokolatlan korlátozása ellen tiltakoztak.
Alapjogi, mert a gyerekek minőségi oktatáshoz való jogát akarták megvédeni.
És nem a tankerületek ellen küzdenek – hiszen mindannyian tudjuk, hogy azok nem önállóan döntöttek, hanem felsőbb, rendőrminiszteri utasításra cselekedtek.
Példát akartak statuálni: „így jár, aki felemeli a hangját az oktatásért.”
A Kúria ítéletében mindezt figyelmen kívül hagyta, így a tanárok most vesztettek. De a történetnek itt nincs, és nem is lehet vége: az alapjog nem elvehető, az igazság az ő oldalukon áll.
Bárhogyan is alakul még a jogvita, itt sosem csak arról az 5 tanárról – vagy a másik kirúgott 10 tanárról – volt szó, hanem mindannyiunkról. Mert mindenkinek joga van a minőségi oktatáshoz, a szabad véleménynyilvánításhoz és a méltányos bánásmódhoz.
Folytatjuk, folytatják.”

A kölcseys tanárokat a Magyar Helsinki Bizottság képviselte. A szervezet állásfoglalást adott ki az ítélettel kapcsolatban, mely itt érhető el.

Törley Kata nyilatkozata a Népszavának:

„Nem bántam meg a polgári engedetlenséget, ha a jogrend szintjén nem is, de morális értelemben mi győztünk”

Az üggyel kapcsolatban itt, a Szabad Vonalzón megjelent írások:
§ A jogon kívül rekedtünk – pedagógusok (és mindenki) az Alkotmánybíróság előtt
§ Kölcseys tanárok a Kúria előtt I. – a védelem szemszögéből
§ Kölcseys tanárok a Kúria előtt II. – az egyik felperes, Törley Kata szemszögéből

október 8.

A Momentum Mozgalom felajánlotta a kölcseysek perköltségének kifizetését. Miután a tavaszi gyűjtés révén ennek fedezete már rendelkezésre állt, ezért Törley Kata, Sallai Katalin, Molnár Barbara és Palya Tamás azt kérte a Momentumtól, hogy a Tanítanék Mozgalomnak juttassa el az összeget:

2025. október 1-én az ügyünkben eljáró kúriai tanács elutasította felülvizsgálati kérelmünket, helyben hagyta a másodfokú ítéletet és perköltség megfizetésére kötelezett minket. Ekkor jelentkezett nálunk a Momentum elnöksége azzal, hogy kifizetnék helyettünk a perköltség összegét.
Köszönjük Tóth Endrének, az elnökségnek és a Momentum közösségének a szolidaritást, a kiállást, és hálásak vagyunk felajánlásukért!
A másodfokú ítélet után, a Tanítanék Mozgalom május 29-i felhívására válaszul több mint 1300 ember nyújtott segítséget, és az akkori perköltség teljes összege – sőt, több is – 24 órán belül összegyűlt. Ez óriási és szívmelengető visszaigazolása volt annak, hogy az ügyünk nem csak rólunk szól, hanem sokak közös kiállása a jobb oktatásért, a gyerekeinkért és a nemzet jövőjéért.
Ezért arra kértük a Momentum elnökségét, hogy a felajánlott összeget a Tanítanék Mozgalomnak juttassa el, ezzel támogatva azt a civil közösséget, amely egy évtizede következetesen dolgozik az igazságos és modern közoktatásért.
A Tanítanék rendszerváltásért küzd az oktatásban: hogy minden magyar gyerek igazságos, modern és egyenlő esélyeket biztosító iskolában tanulhasson. A mozgalom célja egy olyan rendszer, ahol minden gyerek valódi lehetőséget kap a fejlődésre, függetlenül a lakóhelyétől, családi hátterétől vagy iskolájától. A Tanítanék igyekszik segítséget nyújtani azoknak a további kirúgott kollégáknak is, akiknek peres ügye még nem zárult le, ezért biztosak vagyunk abban, hogy minden támogatás a megfelelő helyre kerül majd.
Mi pedig nem állunk meg, folytatjuk jogi küzdelmünket a Magyar Helsinki Bizottság / Hungarian Helsinki Committee segítségével először az Alkotmánybíróság előtt, majd – a sajnos várható elutasítás után – Strasbourgban, az Emberi Jogok Európai Bíróságán.
Köszönjük mindenkinek, aki velünk van ebben a küzdelemben!
Törley Kata, Sallai Katalin, Molnár Barbara, Palya Tamás

A kérés meghallgatásra talált, a felajánlás megérkezett…

október 16.

A Politikai Üldözöttekért Alapítvány feldolgozta, és bemutatta azoknak a pedagógusoknak a történetét, akik „nem hősökké akartak válni, hanem egyszerűen csak tanítani szerettek volna” – ezért pedig a hatalom üldözötteivé váltak.
Az ajánló és a teljes film:

november 7.

A polgári engedetlenség miatt a Kölcseyből elbocsájtott tanárok közleménye:

A múlt héten kézhez kaptuk a Kúria – ügyvédünk megfogalmazása szerint az erkölcsöt kilúgozó – határozatát felülvizsgálati kérelmünk elutasításáról. Álljon itt a kúriai tanács tagjainak neve; ők írták alá az ellenünk meghozott ítéletet: Dr. Stark Marianna a tanács elnöke, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina előadó bíró, Dr. Dzsula Marianna bíró, Dr. Pataki Árpád bíró, Véghné dr. Szabó Zsuzsanna bíró.
Az elmúlt napokban – határidőn belül – mind a négyen befizettük a ránk rótt perköltséget.
Szeretnénk ismét hálánkat és köszönetünket kifejezni mindazoknak, magánszemélyeknek és szervezeteknek, akik a Tanítanék Mozgalom felhívására mellénk álltak és adományaikkal lehetővé tették ezt.
Továbbra is izgatott figyelemmel kísérjük a más iskolákból kirúgott kollégáink ügyét, és nagyon fontosnak tartjuk, hogy az ő ügyüket is ugyanaz a szolidaritás kísérje, mint a miénket.
Mi pedig nem adjuk fel, megyünk tovább. A Magyar Helsinki Bizottság és ügyvédeink segítségével először az Alkotmánybírósághoz nyújtunk be panaszt, majd az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulunk, nem állunk meg Strasbourg-ig.
Köszönjük a kiállást, a figyelmet, a támogatást és a szeretetet, amit kaptunk és kapunk!
Méltóságot és bátorságot kívánunk mindenkinek.
Törley Katalin, Molnár Barbara, Sallai Katalin, Palya Tamás

És a perek folytatódtak 2026-ban is…

Segíts, hogy eljussunk hozzád​

– oktatási hírek mellébeszélés nélkül! Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le semmiről:

Feliratkozom!