május 16.
Érted lettünk.
Veled vagyunk.
Miattad maradunk.
Ezen a napon több vidéki városban is voltak közös kiállások a kormány „ellehetetlenítési” törvényjavaslata ellen. A Tanítanék a miskolci eseményen vett részt, ahol az Avasi kilátónál emeltük fel a hangunkat több szervezettel együtt a civilek és a független sajtó védelmében.


„Sokat elárul a mai magyar hatalom természetéről, hogy fenyegetésnek tekinti azokat, akik elkötelezettek a demokratikus értékek iránt. Szerintük a jó média nem mond mást, mint amit a propaganda üzen, a jó civil szervezet pedig nem társadalmi érdeket képvisel, hanem egy autoriter hatalmat. A kormány szemében az a jó állampolgár, aki nem vesz tudomást a problémákról, akinek nincsen véleménye, és nem gondolkodik önállóan társadalmi kérdésekről – aki mégis így tesz, szerintük külföldi érdekeket szolgál”
Móra Veronika (Ökotárs Alapítvány)
május 20.
Oktatás és jogállamiság
Berta Bea a Tanítanék képviseletében szólalt fel Tineke Strik, az Európai Parlament zöldpárti képviselőjének meghívására a magyarországi jogállamisággal kapcsolatban rendezett meghallgatáson.
Bea beszédének magyar nyelvű fordítását ebben a cikkben adtuk közre:
május 27.
Szabad sajtó, szabad civilek!
A Parlament igazságügyi bizottságának ülésén az ellehetetlenítési törvény vitájának során némán, egy civil molinót tartva álltunk ki a független sajtó és a civil szervezetek „eltakarítása” ellen. A képviselők civil szíves matricát is kaptak, emlékeztetve őket személyes felelősségükre.
Az akcióban a Tanítanék aktivistái is részt vettek.


A törvénytervezet miatt országos tiltakozási hullám indult megmozdulásokkal, helyi akciókkal. A tervezet ellen különféle szakmák hazai képviselői és közösségeik is felszólaltak, valamint 320 európai civil szervezet is kiállt mellettünk, magyar társaik mellett. Az Európai Bizottság felszólította a kormányt a tervezet azonnali visszavonására.
május 30.
Rendszerváltást az oktatásban is!
Pilz Olivér a Tanítanék képviselőjeként Miskolcon mondott beszédet a független sajtó és a civilek elnémítása elleni tüntetésen.
Beszéde ebben a cikkben olvasható el teljes terjedelmében:
július 9-12.
„Bánkitó”
16 év után ez volt az utolsó Bánkitó Fesztivál.
A jelenlegi gazdasági és politikai környezetben egy olyan eseménysorozat lehetetlenült el, mely teret adott nekünk és hozzánk hasonló szervezeteknek, hogy közösen hívjuk fel a figyelmet fontos társadalmi, politikai és emberi jogi kérdésekre.
A Tanítanék programjai 2025-ben ezek voltak:
CivilKult Nappali – péntek 10:30-13:30
„Közösségben keressük a megoldást”
Beszélgetés pedagógushiányról, túlterheltségről, az iskolák állapotáról és az elavult tananyagról – de főleg a lehetséges megoldásokról!
Kinek, mit és mikor érdemes kérni? Hogyan tudunk együtt erőt mutatni és kiállni az oktatásban dolgozókért?
CivilKult Nappali – szombat 13:30-14:30
Irodalomterápiás foglalkozás a szabadságról
Ki vagy mi határozza meg a határainkat – a társadalom, a család, a belső félelmeink?
A részvételhez nem kellett előzetes irodalmi tudás – csak nyitott szív és kíváncsiság önmagunk iránt –, ugyanis a Platon Karataev és a Carson Coma szövegein keresztül vizsgáltuk, mit jelent számunkra a szabadság: lehetőséget, felelősséget vagy esetleg magányt?
Jó volt veletek!



szeptember 2.
Több zöldet, kevesebb betont!
A volt Magyar Rádió ingatlanegyüttesének területén egy hatalmas campus készül, szélsőségesen megnövelve a környék beépítettségét. A résztvevők arra kérték a döntéshozókat, hogy gondolják újra a Palotanegyedbe tervezett Pázmány Campus terveit. Az élhető, zöld környezetért kiálló tüntetésen a Tanítanék képviseletében Törley Kata szólalt fel.


Kata beszéde itt olvasható:
szeptember 30.
Megemlékezés az első tanárelbocsájtásokról
Három éve, hogy a bántalmazó hatalom az oktatásért és a diákjaikért kiálló tanárokat rúgott ki. Mint azóta minden évben, ezen a napon tüntetés volt a Kölcsey Gimnázium előtt.
Arra emlékeztünk, mi mindent veszített ezzel a magyar oktatás – és mennyit vesztett vele az egész társadalom. De Törley Kata arról is beszélt, hogy mit nyertek: közösséget, szolidaritást, újrakezdést, és persze nem kívánt jogi tudást…
október 5.
Elég a megfélemlítésből!
A Tanítanék a kezdetektől fogva kiállt a megtámadottak mellett – legyen szó pedagógusokról, diákokról, szülőkről, egészségügyi dolgozókról, bírákról, menekültekről, hajléktalan emberekről vagy a roma közösségről.
Alapértékünk a szolidaritás: tudjuk, hogy csak akkor tudjuk megtörni a félelem falát, ha egymás mellé állunk.
Ezért most is ott voltunk a Polgári Ellenállás Mozgalom által meghirdetett tüntetésen, hogy kiálljunk Juhász Péter mellett, akinél az ügyészség azért tartott házkutatást és foglalt le informatikai eszközöket, mert a kormánypártok számára kínos ügyeket hozott nyilvánosságra.
De kiállunk mindazok mellett is, akiknek a hangját, a véleményét a hatalom megpróbálja elfojtani.
Mert minden ilyen támadás üzenet: „így jár, aki szólni mer”.
Mert aki ma egy embert próbál megfélemlíteni, az valójában mindannyiunkat megpróbál megfélemlíteni.
Mert a bántalmazó hatalommal szemben mindig fel kell lépni.
Mert az önkénnyel nem lehet és nem is szabad megbékélni – éppen ezért lett az eredetileg tervezett Megbékélésmenetből szolidaritási gyűlés.

Az eseményről készült felvételen 2:30:00-nál kezdődik Törley Kata és Pilz Olivér felszólalása:






