A 2024/2025. tanév végén zárult a pedagógusok első teljesítményértékelése (TÉR), mely egy egész évi munkavégzést minősített. Mindez a pedagógusoknak újabb munkaterhekkel és adminisztrációval járt. (Nagy kérdés, hogy volt-e a dolognak pedagógiai hozadéka, azaz a gyerekeknek „jobb lett-e”.)
„Érdekessége” az eljárásnak többek között az, hogy a munkavállalóknak úgy kellett teljesítménycélokat vállalnia még a tanév elején, hogy azt nem tisztázták, hogy azok teljesítésével – ill. az értékelésen való „jó” szereplésért –mennyi plusz juttatásra számíthatnak… Ez csak a folyamat lezárulta után, június második felében derült ki egy rendelet(tervezet)ből – talán nem véletlenül.
Bruttó 20 ezer forint: ennyire árazta be a kormány a tanárok többlet, illetve minőségi munkáját.
A 20 ezer forintos fejkvótából a „kiemelkedő” munkát végzők legfeljebb bruttó havi 60 ezret, az „átlagosak” pedig legfeljebb 20 ezret kaphattak – ami valljuk be, egy hétvégi bevásárlásra sem elég!
Szerintünk odavetett ezresek helyett oktatási rendszerváltásra van szükség: megbecsülésre, érdemi párbeszédre, valódi autonómiára, valamint kevesebb adminisztrációra és terhelésre. Ráadásul a TÉR-rel járó adminisztráció éppen a legmegterhelőbb időszakokban köt le újabb energiákat – az intézményvezetőkét különösen –, tanévkezdéskor és -záráskor, mikor az érettségik is zajlanak.
„Miért nem kap egységesen mindenki 20 ezer forint béremelést, és hagyjuk a fenébe az egészet?” – Mert a rendszer célja nem a megbecsülés, hanem a megosztás.
– olvasható Pilz Olivér júniusi cikkében:
Aztán az októberben kézhezkapott fizetésnél – a második teljesítménycél-vállalási időszak lezárulta után – derült ki biztosan, hogy kinek mit ért az előző évi munkája: mennyivel emelkedett a fizetése.
Mivel rengeteg visszásságról, sőt szabálytalanságról hallottunk híreket, így gyűjteni kezdtük a véleményeket. Arra kértük követőinket, hogy osszák meg gondolataikat és tapasztalataikat a TÉR-ről?

Rengetegen szánták rá az időt, hogy írjanak nekünk – és sajnos nem voltak alaptalanok a híresztelések: méltánytalanság, szabálytalanságok, felső korlátok, utólagos pontlevonások, szimpátiaalapú döntések, „csókosok” előnyben. A válaszadók elsöprő többsége számára a TÉR nem motivációt, hanem megalázó többletmunkát jelentett.





A pedagógusok történetei világosan megmutatták, hogy a TÉR nem fejleszt, nem támogat, és nem méltányos, sőt egyes vezetők fegyelmezőeszközként használták a munkavállalókkal szemben.
Mi ezeket a véleményeket egy üzenőfüzet formájánan eljuttattuk oda, ahol végre figyelembe kellene venni őket.
A dokumentumot november 21-én a Belügyminisztérium előtt tartott sajtótájékoztató után átadtuk a minisztérium képviselőjének, Lebanov Józsefnek, a BM Köznevelési Stratégiai Főosztálya vezetőjének.
Az üzenőfüzet:

Januárban már a sajtó is édeklődött – nem csak nálunk, hanem az illetékeseknél is –, hogy mit reagált a BM, de 30 napon belül nem érkezett semmi. Pedig mi világos és konkrét tájékoztatást, érdemi választ vártunk volna el, hogyan kívánja a minisztérium kezelni és megoldani a felsorolt problémákat. Egyáltalán van-e akarat a jobbításra?!
Pintér Sándoréknak azonban megint nem sikerült megugraniuk a mércét. Végül 2026. február 2-án (két és fél hónap után!) az alábbi levelet kaptuk:
De mi nem adtuk fel.
Miután 2025 novemberében a már hagyományos Finn Minta fórumsorozatunk témája három estén keresztül a TÉR volt, s láthatólag a minisztériumnak ötlete sincs a változtatás mikéntjéről, így a fórumokon elhangzottak alapján készítettünk partnerszervezeteinkkel, a Finn Mintával és az AlterEduval egy javaslatcsomagot, amit szintén eljuttattunk az oktatás döntéshozóihoz (2026. február 12-én, két héttel a fenti válasz után):
Erre viszont – vélhetőleg a közelgő választások miatt – igen hamar, március 4-én, meglepő válasz érkezett: személyes találkozóra kaptunk meghívást Lebanov Józseftől…
A cikk megírásakor erre még nem került sor,
a megbeszélés tervezett időpont: 2026. április 16.


