2026. 06. 17.

AKÁCIÓ!
június 19. Utolsó tanítási nap
június 25-26. Beiratkozás a középiskolákba
június 15.-július 1. Középszintű szóbeli érettségik

Szabad Vonalzó

A Tanítanék Mozgalom hírfelülete

AKÁCIÓ!
június 19. Utolsó tanítási nap
június 25-26. Beiratkozás a középiskolákba
június 15.-július 1. Középszintű szóbeli érettségik

2026. 03. 24.

Az első teljesítményértékelés „eredményei” (2025)

szavon

A 2024/2025. tanév végén zárult a pedagógusok első teljesítményértékelése (TÉR), mely egy egész évi munkavégzést minősített. Mindez a pedagógusoknak újabb munkaterhekkel és adminisztrációval járt. (Nagy kérdés, hogy volt-e a dolognak pedagógiai hozadéka, azaz a gyerekeknek „jobb lett-e”.)

„Érdekessége” az eljárásnak többek között az, hogy a munkavállalóknak úgy kellett teljesítménycélokat vállalnia még a tanév elején, hogy azt nem tisztázták, hogy azok teljesítésével – ill. az értékelésen való „jó” szereplésért –mennyi plusz juttatásra számíthatnak… Ez csak a folyamat lezárulta után, június második felében derült ki egy rendelet(tervezet)ből – talán nem véletlenül.

Bruttó 20 ezer forint: ennyire árazta be a kormány a tanárok többlet, illetve minőségi munkáját.

A 20 ezer forintos fejkvótából a „kiemelkedő” munkát végzők legfeljebb bruttó havi 60 ezret, az „átlagosak” pedig legfeljebb 20 ezret kaphattak – ami valljuk be, egy hétvégi bevásárlásra sem elég!

Szerintünk odavetett ezresek helyett oktatási rendszerváltásra van szükség: megbecsülésre, érdemi párbeszédre, valódi autonómiára, valamint kevesebb adminisztrációra és terhelésre. Ráadásul a TÉR-rel járó adminisztráció éppen a legmegterhelőbb időszakokban köt le újabb energiákat – az intézményvezetőkét különösen –, tanévkezdéskor és -záráskor, mikor az érettségik is zajlanak.

„Miért nem kap egységesen mindenki 20 ezer forint béremelést, és hagyjuk a fenébe az egészet?” – Mert a rendszer célja nem a megbecsülés, hanem a megosztás.

– olvasható Pilz Olivér júniusi cikkében:

TÉR-számtan – a kormány oszt, de leginkább megoszt

Fejenként 20 ezer forintra árazza be a pedagógusok minőségi munkavégzését egy tanév végi rendelettervezet. Eddig azt gondoltam, hogy előre szokás tisztázni, hogy…
Szabad Vonalzó

Aztán az októberben kézhezkapott fizetésnél – a második teljesítménycél-vállalási időszak lezárulta után – derült ki biztosan, hogy kinek mit ért az előző évi munkája: mennyivel emelkedett a fizetése.

Mivel rengeteg visszásságról, sőt szabálytalanságról hallottunk híreket, így gyűjteni kezdtük a véleményeket. Arra kértük követőinket, hogy osszák meg gondolataikat és tapasztalataikat a TÉR-ről?

Rengetegen szánták rá az időt, hogy írjanak nekünk – és sajnos nem voltak alaptalanok a híresztelések: méltánytalanság, szabálytalanságok, felső korlátok, utólagos pontlevonások, szimpátiaalapú döntések, „csókosok” előnyben. A válaszadók elsöprő többsége számára a TÉR nem motivációt, hanem megalázó többletmunkát jelentett.

A pedagógusok történetei világosan megmutatták, hogy a TÉR nem fejleszt, nem támogat, és nem méltányos, sőt egyes vezetők fegyelmezőeszközként használták a munkavállalókkal szemben.
Mi ezeket a véleményeket egy üzenőfüzet formájánan eljuttattuk oda, ahol végre figyelembe kellene venni őket.

A dokumentumot november 21-én a Belügyminisztérium előtt tartott sajtótájékoztató után átadtuk a minisztérium képviselőjének, Lebanov Józsefnek, a BM Köznevelési Stratégiai Főosztálya vezetőjének.


Az üzenőfüzet:

Januárban már a sajtó is édeklődött – nem csak nálunk, hanem az illetékeseknél is –, hogy mit reagált a BM, de 30 napon belül nem érkezett semmi. Pedig mi világos és konkrét tájékoztatást, érdemi választ vártunk volna el, hogyan kívánja a minisztérium kezelni és megoldani a felsorolt problémákat. Egyáltalán van-e akarat a jobbításra?!
Pintér Sándoréknak azonban megint nem sikerült megugraniuk a mércét. Végül 2026. február 2-án (két és fél hónap után!) az alábbi levelet kaptuk:

De mi nem adtuk fel.
Miután 2025 novemberében a már hagyományos Finn Minta fórumsorozatunk témája három estén keresztül a TÉR volt, s láthatólag a minisztériumnak ötlete sincs a változtatás mikéntjéről, így a fórumokon elhangzottak alapján készítettünk partnerszervezeteinkkel, a Finn Mintával és az AlterEduval egy javaslatcsomagot, amit szintén eljuttattunk az oktatás döntéshozóihoz (2026. február 12-én, két héttel a fenti válasz után):

Erre viszont – vélhetőleg a közelgő választások miatt – igen hamar, március 4-én, meglepő válasz érkezett: személyes találkozóra kaptunk meghívást Lebanov Józseftől…

A cikk megírásakor erre még nem került sor,
a megbeszélés tervezett időpont: 2026. április 16.

Segíts, hogy eljussunk hozzád​

– oktatási hírek mellébeszélés nélkül! Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le semmiről:

Feliratkozom!