2026. május 9-én 13 órakor a Lánchídnál, a pesti rakparton került sor a „Hála nektek!” rendszerzáró tiszteletadásra, melyen a pedagógusokat Pilz Olivér képviselte, s a következő beszédet mondta el:
2015 novemberében a Miskolci Herman Gimnáziumban végül úgy dönt a tantestület, hogy jobb a békesség, s a fiókomban marad az oktatás problémáiról összeállított anyagunk.
2016 januárjában nincs hír a sajtóban az oktatásról, ahogy előtte sem volt évekig. Nem jelentetjük meg a tanítanék domain-nevű oldalon sem az írást, és Orbán Viktor sem nyilatkozik úgy a lillafüredi kormányülésen, hogy nem életszerű, hogy egy napon Pilz Olivér úgy ébred, hogy nyílt levelet ír az oktatás helyzetéről. Minden marad nagyon életszerű…
Én nem ismerem meg Törley Katát (akit nem bántana, hogy csak tegnap tudott volna itt lenni), Pukli Istvánt, majd Sulyok Blankát, Berta Beát, később Palya Tamást és sorstársait. És a közbeszéd sem szól az iskolákról, arról, hogy mennyire kizsigereli a gyerekeket, hogy az eredmények egyre jobban elmaradnak, hogy nincs kréta, nincs papír, sokszor még fűtés sem, hogy leszakad a plafon, kiesik az ablak, hogy elavult a NAT, sok az óra és a házi feladat – meg ennek így semmi értelme. Ahogy minden és mindenki, mi is szépen belesimulunk a NER-be, a kormányzati elképzelésekbe és narratívába. A szótárakból törlik a gyülekezés és a kiállás szavakat, a magyar wikipédiáról a sztrájk és a polgári engedetlenség szócikkeket.
Azért a pedagógusoktól csak elveszik a közalkalmazotti státuszt, s béremelés is csak az a 10% van, amit Uniós nyomás nélkül nagylelkűen felajánlott a kormány az egyetlen szakszervezetnek, amelynek létrehozását ő maga kezdeményezte a Pedagóguskar mintájára – kötelező tagsággal. Elnöke Palkovics László. Így tárgyalni velük sem szükséges.
Az EMMI-t – Pintér belügyminiszter bánatára – azóta is a szeretetteljes szegregáció apostola, Balog páter vezeti, s tolja-tolja a biciklit. Hogy mi folyik a Szőlő utcában még ma is? Arról inkább nem szeretnék beszélni…
A Kossuth teret parkosították: ekkora egybefüggő lekövezett terület felesleges a fővárosban. Soha nincs kihasználva. Mondják: „kell a zöldfelület sok szökőkúttal”. Ennek még Karácsony Gergely is örülne… Ha polgármester lenne. De hát hol vannak már az önkormányzatok? Budapestet is egy helytartó irányítja.
A diákok szép csendben, egyenruhában ülnek a padsorokban, így végre elértük az észak-koreai fegyelmezettségi szintet. És csak a legizgágábbak vetemednek arra, hogy elképzelik, hogy majd egyszer talán külföldön… Csak az a fránya kerítés ne lenne, ami már körüléri az országot, azt a 93 ezer km2-t, mely lyukként tátong az Unió testén a HUXIT óta.
A megtört pedagógusok már morgolódni sem mernek – de hát épp ez volt a cél, ezt a mintát kell továbbadniuk a fiataloknak, a leendő választópolgároknak. Nemhogy tízkilométeres élőláncokat nem alkotnak, de hármasával sem csoportosulhatnak még az iskolaudvaron sem.
Van viszont egyentankönyv, menzai egyenkaja, egyendiák. Sőt, egyentanár is! Nincs pedagógushiány: Ártándtól Sopronig az azonos évfolyamokon ugyanaz az órarend; az ország összes 11-dikesének éppen online irodalomórát tart Takaró professzor Tormay Cécile-ről.
2026. április 12. Elsöprő részvételi arány a választásokon – közel 100%. A szavazólapon szereplő két párt – a Kereszténydemokraták és a Fidesz – közül az utóbbi nyert, s ma 2026. május 9-én hamarosan át is mehetünk a Parlament mögé, a Duna-partra, hogy a nép örömére pénzt és energiát nem kímélve befagyasztott Duna jegén tanúi lehessünk I. Orbán megkoronázásának.
Én nem vagyok most itt, nem mondtam fel a státusztörvény miatt: érettségi dolgozatokat javítok otthon, Miskolcon, s közben el-eltűnődöm, hogy miért nem áll a pedagógusok mögött senki – legfeljebb az a tábla, ami már 10 éve is nagyon ócska és kopott volt.

És most vissza a valóságba! Szívjátok tele a tüdőtöket azzal a friss levegővel, melyben 4 hete lehet részünk – hála nektek, akik itt ma színpadra léptek! De tanárként és harcostársként a legnagyobb köszönetet én annak a diákgenerációnak mondom, amelyik kiállt értünk, magáért, az országért. Akkor is, amikor a kirúgott tanárokhoz hasonlóan őket is személyes retorziók érték.
* * *
A beszédről készült felvétel:
