A Tanítanék Mozgalom hírfelülete
A Tanítanék Mozgalom hírfelülete
A miskolci hermanos nyílt levél – mely a Tanítanék Mozgalom megalakulásának kiváltója – sajtóban való megjelenése után nem sokkal épp a lillafüredi Palotaszállóban (a Miskolci Herman Ottó Gimnázumtól légvonalban 10 kilométernyire) volt a Fidesz-frakció kihelyezett ülése. Ezen Orbán Viktor állítólag azt mondta, hogy
A kormányfő azt akarta sejtetni, hogy valami vagy valaki(k) a háttérből próbálják a kormányt nyomás alá helyezni (hogy erre miért lenne alkalmas az oktatás ügye – különösen, ha jól működne –, azt nem tudjuk).
Pilz Olivér reagálva a farkcióülésen elhangzott vádakra (többek között) azt mondta, hogy:
Sajtóbeszámoló erről: https://24.hu/belfold/2016/02/11/pilz-oliver-nem-ugy-ebredt-vissza-is-szolt-orbannak
Így lett az (általában zöld színű) tábla az első jelkép, ami a Tanítanékhoz kötődik.
***
Szintén hamar (a nyílt levéllel kapcsolatos első televíziós híradások után) az oktatási tiltakozások jelképe lett a kockás ing is. Ezt Klinghammer István, korábbi felsőoktatási államtitkárnak „köszönhetjük”, aki egy nyilatkoztában azt mondta, hogy:
Ez az öltözék hamar egységbe kovácsolta az iskolai közösségeket:
Tanárok kockásban – az RTL Híradó beszámolója (0:15-től): https://www.youtube.com/watch?v=BludEbSBjuU
Diákok (is) kockásban – szintén az RTL Híradóban: https://www.youtube.com/watch?v=nxeB9eEWX_c
Mozgalmunk egyik akkori képviselőjét, Pukli Istvánt kikezdte és próbálta ellehetetleníteni a hatalom. A Teleki Blanka Gimázium – melynek ő volt akkor az igazgatója – elé szervezett szolidaritási tüntetést már „Kockás inges tüntetésként” idézte a sajtó:
Az oktatási mozgalomról szóló 2016-os dokumentumfilm is a Kockás Forradalom címet kapta.
Aztán ez a viselet kezdett retorziókat maga után vonni. Az egri Kereskedelmi, Mezőgazdasági és Vendéglátóipari Szakközépiskolája újonnan vezetői posztra aspiráló jelöltje és a makói József Attila Gimnázium igazgatója újrázó pályázatát elutasították. (Egerben felszólaltunk a szolidaritási tüntetésen, a makói önkormányzatnak pedig tiltakozó levelet küldtünk.) Azonban nem csak ezek az esetek voltak… Vannak ilyenek a mai napig is!
***
A 2016-os első utcai demonstrációkról ezekben a cikkekben írtunk:
Az első tüntetés – 2016. február 3. Miskolc
Pedagógustüntetés a budapesti Kossuth téren – 2016. február 13.
Most vagy soha! – NINCS HATALMAD FELETTEM! – 2016. március 15.
Az események közös jellemzője, hogy a pedagógusok és a támogatók zuhogó esőben gyűltek össze kiállni az oktatás ügyéért, így az esernyő mindig fontos kelléke volt a megmozdulásoknak. (És későbbi eseményeken is gyakran áztunk el – pl. a 2016-os budapesti Tanévzárón.)
Egy remek összefoglaló Dénes Gábortól:
***
Néhány hét/hónap alatt ki is alakult azóta is használt logónk, mely egyesíti a tábla zöldjét, az ingek mintázatát és a védelmet nyújtó esernyőt:
A Tanítanék Mozgalom hírfelülete